45 mõtet: kuidas kirjeldada Eestit?
Head sõbrad
Meie saatesarja regulaarsed kuulajad teavad, et pea iga saate lõpus küsin saatekülaliste käest kaks küsimust:
Kui sul tekib võimalus kirjeldada Eestit või sinult küsitakse, milline on Eesti, siis kuidas sa vastad? (esimestes saadetes rääkisime palju ka asukohast)
Milline on sinu soov Eesti Vabariigile järgmiseks sajaks aastaks?
Selles postituses keskendume esimesele küsimusele (teise kohta kirjutame eraldi üsna pea).
Iga eestlane on omal moel diplomaat, igaüks meist on Eesti nägu. See kuidas me ise Eestit tutvustame, milliseid lugusid me räägime, näitab ennekõike seda, mida me väärtustame. Kui külastajad seda ka oma silmaga näevad ja kuuldut kinnitavad, räägitakse Eesti lugu juba ise meie eest – neist inimestest saavad meie sõbrad.
Vaadakem näiteks Jaapanit, kes toimetab vaikselt, lugupidavalt. Nad ei pea enda loo tutvustamiseks tegema suuri kampaaniaid. Nende teod räägivad iseenda eest ning teised räägivad Jaapani lugusid nende eest.
Nii tekkiski mõte, et Eesti Vabariigi sünnipäevakuu on hea võimalus kokku koguda esimese 50 saatekülalise mõtted sellest, kuidas nemad räägivad Eestist. Õigupoolest on neid mõtteid 45, sest viie saatekülalise puhul ei taibanud ma esimest küsimust küsida, kuigi neid tundes pole kahtlustki, et neil oleks olnud säravad ning originaalsed vastused.
Ka nende 45 inimese puhul on tegemist on elukogenud maailmakodanikega, kes armastavad ning ehitavad Eestit suuremaks. Olgu nende mõtted teile inspiratsiooniks ning võtke hetk enesepeegelduseks – kuidas sina kirjeldad Eestit?
Head kaasamõtlemist
Rainer
2016
3. Mari Joller (Kuula saadet)
"Mina kirjeldan tavaliselt Eestit Põhja-Euroopana ja ma ise tunnen end samuti põhjaeurooplasena. Ma arvan, et tahame end väga eemaldada sellest 50. nõuka-aastast."
4. Alar Kolk (Kuula saadet)
"Minu roll on sageli teha Eestile turundust ja kuulaja peab kiiresti saama aru, et Eesti on usaldusväärne ja tuntud koht. Häbenemata ütlen kohe ära, et oleme Soome naaber. Meil on 20 aastat teistest riikidest ees olev e-riik, kõik on digitaalne ja meil on maailma puhtaima õhuga pealinn – tavaliselt sellest piisab. Skype'i mainimine ei jää kunagi tegemata."
5. Indrek Laul (Kuula saadet)
"Kuna meil on klaveritel Estonia nimi, siis olen ma sageli Eesti kultuurisaadikuks. Seetõttu räägin nii meie traditsioonidest, keelest, muusikast, kirjandusest kui kunstist. Toon näiteid Eesti naljadest, maaelust ja mõtetest. Sageli tahetakse klaveri ümber suuremat pilti – selleni välja, et mitmed omanikud on hakanud suviti siia külla tulema."
6. Irma Kaljulaid (Kuula saadet)
"Ma enamasti ütlen, et Eesti on hästi ilus, roheline ja seal on palju loodust. Suvel on seal kogu aeg valge ja inimestel on seal palju ruumi. Ka isiklikus elus on palju ruumi – individualistlik. Meil on võimalus järgida oma sisetunnet ja oma vabadusi – me ei ole piiratud ühiskondlike ootustega. Enamasti jõuan ma selleni, et see on üks väga-väga tore koht, kus elada ja mida külastada."
7. Marek Kiisa (Kuula saadet)
"Eesti on väike ja tubli IT-maa. Kui sellest lausest midagi klikib, siis saab alati rääkida meie kultuurist, põlvnemisest, naabritest ja poliitilisest olukorrast. Alati tuleb hoida positiivset nooti.”
8. Jüri Arrak (Kuula saadet)
"Eesti on nagu koridor. Korteris on koridor koht, kust kõik läbi käivad, et oma tubadesse minna ja Eestistki on tuhandete aastate jooksul läbi käinud erinevad võimud ja võõrad väed ning iga kord on siia midagi ka pidama jäänud. Nii et eestlane päris puhas soome-ugri hõim ei ole – tal on lisandusi siit ja sealt. // Milline ta on? Eesti on minu sünnimaa ja ma armastan Eestit – see ongi kõik."
11. Rain Rannu (Kuula saadet)
"Eesti on riik Põhja-Euroopas Soome, Rootsi ja Venemaa lähedal. Tehnoloogiaringkondades on meil juba väga hea reputatsioon kujunenud tänu meie startuppidele ja tänu mitmetele e-riigi algatustele. E-residentsus on unikaalne algatus, mis on Eesti pannud ettevõtjate ja tehnoloogiainimeste seas maailmakaardile. Mulle tundub, et meie nišš on just selliste nutikate, unikaalsete ja tervet riiki ühendavate tehnoloogialahenduste tegijana."
2017
13. Marina Kaljurand (Kuula saadet)
"See oleneb väga palju sellest, kes küsib ja mis on selle inimese kultuuriline taust või tema teadmised. Minu käest on küsitud: “Estonia, is it a country?”. Loomulikult selgitan, kus Eesti asub, et Eesti on riik. Ma püüan alati sisse tuua mõned märksõnad. Seda, et me oleme lähedased Skandinaavia riikidele. Seda, et Eesti mehed mõtlesid välja Skype’i. Seda, et me oleme küber- ja e-teemadega üks maailma juhtivamaid riike. Aga väga palju sõltub sellest taustast, kes ja mida küsib. Mõni inimene küsib selle pärast, et ta otsib endale puhkusekohta. Mõni inimene otsib sellepärast, et ta tahab teada saada, kuidas on elada Venemaa kõrval. Alati tuleb vaadata, kes on küsija, miks ta küsib, mis teda huvitab ja vastavalt sellele vastata. See, et mul oleks nüüd kümme lauset Eesti kohta pähe õpitud, see ei ole õige. Tuleb korralikult küsimus ära kuulata ja siis vastavalt sellele hakata vastama. Olen pidanud päris algusest seletama, et Eesti on riik, kus ta asub, millist keelt siin räägitakse. Alguses tundus mulle imelik, et kuidas nad ei tea Eestit, aga see on väga loomulik. Kui Eestis küsida mõnelt inimeselt kõiki Ameerika Ühendriikide osariike ja lisada nende osariikide pealinnad – neid inimesi ei ole palju, kes kõik õigesti ära vastaks. Ma ise eksiks, ma ise ei oskaks sellele hoobilt vastata. Sellesse tulebki suhtuda arusaadavalt. Eesti ei ole maailma naba. Eesti ei ole isegi Euroopa naba. Kaardilt vaadates on Eesti üks väike riik Euroopa perifeerias. Ja tulebki võtta väga rahulikult, seletada vastavalt sellele, kes mida küsib ja Eesti kohta teada tahab."
14. Marju Randmer-Nellis (Kuula saadet)
"Ma vastan tavaliselt, et Ida- või Põhja-, või siis Kirde-Euroopas. Kui tahetakse täpsemalt teada, siis ütlen, et Rootsi või Soome ja Venemaa vahel. Siis tavaliselt kõik teavad. Aga positiivne üllatus on olnud, et tegelikult väga paljud teavad, kus ja mis on Eesti. Väga paljud on isegi Eestis käinud. Just kruiisireisidega käivad väga paljud ameeriklased Eestis. Väga paljud teavad isegi Tallinna."
15. Urmas Väljaots (Kuula saadet)
"Muidugi on sellele ka standardsed vastused välja kujunenud. Räägid Skype’ist ja sellest, kui palju on loodust. Ida-Euroopaga seosest räägin vähem. Oleneb muidugi, kus ja kelle ringkonnas olla. Inglismaal pole vaja palju rääkida, võrreldes Prantsusmaaga teavad nad Eestist rohkem. Nemad on ise mulle vuristanud ette fakte Eesti kohta, mille peale olen mõelnud, oo, kas tõesti. Kui on vaja olla arrogantne, siis ütlen, et Eesti, see olengi mina. Küsin, millise mulje see teile jättis. Samas see ju ka päris tõele ei vasta. Üritan Eestit ikkagi positiivsena kirjeldada, kuigi näen ju ka neid muid asju nagu suur meeste ja naiste palgalõhe, millest on kirjutatud ka Euroopas. Kooseluseaduse debatid, mida on mujal samuti ja mis pole midagi erakordset. Pigem ikkagi (rääkida) seda, et meil on siin väike ja turvaline ühiskond. Mul ei ole õnneks kunagi olnud vaja Eesti pärast häbi tunda ja ma ei ole mitte kunagi oma päritolu häbenenud või pidanud valetama selle kohta. Ma olen väga uhke, et ma olen Eestist. Mul on hea meel, et see väikene rahvakild on sellel väikesel maalapil suutnud vaatamata kõigile keerulistele olukordadele ellu jääda."
16. Björn Koop (Kuula saadet)
"Tavaliselt ikka ütlen, et on selline väike, armas ja mõnus. See on alati selline trikiga küsimus, sest kõigile on oma kodumaa see kõige armsam ja olulisem. Aga alati tuleb seda sõnumit nii edastada, et inimesel tekiks mingil määral huvi ja esimene kuvand. Ma arvan, et kõige paremaks reklaamiks ongi inimesed ise. Ma üritan tavaliselt seda anda edasi selliselt et vestluskaaslasel jääks positiivne mulje ja ta tahab rohkem küsida. Aga tavaliselt olengi ma öelnud, et see on lihtne, armas, kiire arenguga ja asub Põhja-Ida-Euroopas, et ei aetaks segamini Islandiga, mida saksa keeles aeg-ajalt juhtub."
17. Erika Ilves (Kuula saadet)
"Viimase viie aasta jooksul enam eriti ei küsita. 15 aastat tagasi kuulsin ma seda küsimust väga tihti. Aga viimase viie aasta jooksul on Eesti juba rohkem tuntud ja enam ei küsita, kus ta on. Võib-olla seda küsitakse mõnikord, et milline ta on. Midagi ikka teatakse. Näiteks, et me õpetame programmeerimist hästi varakult, Skype’st teatakse, digitaalsest ID-st. See ei ole enam täiesti tundmatu riik kuskil Põhja-Euroopas. Aga kui küsitakse, siis ma ütlen alati, et väike ja kartmatu."
18. Ave Lauren (Kuula saadet)
"See on alati selline hästi keeruline küsimus, sest alguses pean ma hindama, mis valdkonna järgi ma peaksin hakkama Eestit kirjeldama. Üldjoontes olen ma tavaliselt öelnud, et Eesti on Kirde-Euroopas Soome ja Venemaa vahel. Ma arvan, et Eesti puhul on kaks olulist dimensiooni, mida ma proovin rõhutada. Just see, et me oleme väikeriik, mis ütleb ka väga palju meie kohta. Lisaks, et me Eestis väärtustame väga palju loodust. Ma arvan, et need kaks kirjeldust annavad küllaltki hea pildi Eesti kohta. Aga see oleneb ka sellest, kus ma olen. Silicon Valleys teatakse Eestit näiteks interneti-riigina."
19. Katrin Kalmurand (Kuula saadet)
“Mainin alati Tallinna vanalinna, mis on väga ilus, muinasjutuline, keskaegne, justkui Disneyworld, aga veelgi ilusam ja ehedam. Mainin meie puhast loodust, et meil on palju metsa ja vaatamata suurusele mitu tuhat saart.”
20. Steve Jurvetson (Kuula saadet)
"To me, on the business side, it feels like a nation full of immigrants, in summary. If you think about the lifting of the Iron Curtain, the West, with good and bad ideas, all became open. There's that sort of being flung upon the global economic stage without an extraction industry, like oil or diamonds, to lean on. You have to think entrepreneurially, this is what any immigrant to new country does. Estonians also have a critical eye but suppose with this interesting fusion of opportunity seeking yet critical thinking. This lends, well, I think, to be engineering mindset and the scientific mindset. As a place, it's fascinating, it's a wonderful tourist place. I think largely when you're living in the Hanseatic trading league with combination of wealthy enough during a time when really interesting structures could be built and they’re not bombed to bits, then you have this incredible old town that’s obviously a mecca for travelers and tourist boats."
21. Karoli Hindriks (Kuula saadet)
"Eestlastest maailmaränduritel on üks ühine joon. Me oleme uskumatult uhked Eesti üle. Eestit kirjeldan ennekõike kui tehnoloogiamaailma suurepärase kasutajakogemusega riigina. Eesti on riik, kus kõik on tehtud nii lihtsaks, et sulle jääb palju rohkem aega tööle ja perele. Sa ei raiska aega bürokraatiale, sest kõik teenused on pilves. Eesti riik on andnud meile aega teha neid asju, mida me tegelikult teha tahame."
22. Martin Kuuskmann (Kuula saadet)
"Geograafiliselt ütlen alati, et see on Põhja-Euroopas, kohe Soome külje all teisel pool Venemaad. Räägin kui väiksed me oleme ja kui kaua me oleme olnud ühe koha peal, kui järjekindlad ja põikpäised me oleme. Sest kui oled ühe kohapeal olnud 7000–10 000 aastat ja meid on praegu rohkem kui meid iial on olnud, siis see näitab, millise rahvusega on tegemist."
23. Aet Annist (Kuula saadet)
"Tegemist on tillukese riigiga ja kuna see on nii väike, siis jääb mulje, et see peab olema paik, mis sarnaneb ümbritsevatele maadele nagu Skandinaaviamaad ja Balti riigid. Ometi see ei ole nii, see väike nurgake on suutnud olla väga teistsugune. Tuttavatale, keda külla meelitan, räägin imelistest laantest, Tallinna vanalinnast, Skype'ist, järves ujumistest, marjade korjamistest ja muudest kohalikest veidrustest."
24. Timo Rein (Kuula saadet)
"Milline tunne on olla Eestis inimeste hulgas? Californiaga võrreldes, tunduvad inimesed esmapilgul kurjad, kulm kortsus ja ei tee sind nähes rõõmsamat nägu. Kassajärjekorras näed, et neil on kehv olla, aga see pole seotud sinuga, vaid nad ei näe vaeva, et luua võõra inimesega ekstra positiivset kokkupuutehetke. Samuti on kõigil eestlastel väike nupp, mille vajutamisel tekib tunne, et selle võõra inimesega on hästi normaalne rääkida, ja sellisel juhul meie võime ennast avada võõrastele inimestele on kaunis esmaklassiline. Californias istudes võõraste inimestega koos, siis hästi tavaline on, et kõigil on esmapilgul hästi tore olla, räägitakse lõbusalt ja naeratatakse, aga kui hakkad sügavamalt rääkima, siis näed et inimesed väga ei taha jagada seda, mis nendega päriselt elus toimub. Eestis kipub olema nii, et võid täiesti võõra inimesega rääkides avastada, et te mõlemad jagate üksteisega väga isiklike asju, ning me väärtustame seda. Inimesed väärtustavad oma päris olude ja tunnete jagamist võõra inimesega palju palju rohkem kui seda, et meil oleks selline pealiskaudne jutuajamine, mis kestab 30 sekundit, aga on kantud hästi suurtest naeratustest."
25. Toomas Hendrik Ilves (Kuula saadet)
"Eesti on peaaegu ainus riik maailmas, kus on aru saadud, kuidas arendada kaasaegset elu läbi digitaalsete lahenduste. Ja mida kauem ma siin [Räniorus] aega veedan, seda rohkem ma selles veendun. Kui te tahtate näha, mis suunas peaks tulevik digitaliseeruv maailm liikuma, minge sinna [Eestisse]."
26. Allan-Hermann Pool (Kuula saadet)
"Mul on Eestist soe mälupilt. See, mis me oleme suutnud teha viimase 27 aastaga on muljetavaldav. Mulle meeldib, et Eesti riik töötab suurel määral oma kodanike huvides – juurdepääs kvaliteetsele haridusele ja meditsiinile ei sõltu inimese rahakotist. Ja eestlastel on võime kiiresti kohaneda."
27. Taavi Kotka (Kuula saadet)
"Meil oleks nagu eestlane igas sadamas. Kui varem oli ütlus "Eesti tuleb täita lastega", siis praegu peaks see olema "Maailm tuleb täita eestlastega".”
28. Peeter Raudsik (Kuula saadet)
"Oleneb kellega ma räägin, kust ta pärit on ja milline on tema sotsiaalne klass – olen alati püüdnud seda ühisosa leida. Kui tegu on egiptlasega, siis eeldan vaikimisi, et (võib-olla) tema vanematel on mingisugune arusaam Nõukogude Liidust ja siis lähen sealtkaudu. […] Paljud teavad ikkagi, et Eesti on Põhja-Euroopa riik, aga teinekord jookseb sinna vahele ka seda idajoont. Kohustuslik IT-edu saab räägitud; tänapäeval on kerge kontrollida neid fakte, mida ma neile ette laon ja mida algul võib-olla ei usuta, kuid siis hakatakse kaasa noogutama. Eks me kõik, eestlased välismaal täidame sellist saadiku rolli."
29. Kaire van der Toorn-Guthan (Kuula saadet)
"Kui ma Eestit geograafiliselt tutvustan, siis ma ütlen, et Eesti on Soome ja Läti vahel. Umbes sama suur kui Holland, aga kümme korda vähem elanikke. Hästi palju loodust ja siis räägin muidugi laulupidudest, sest sellest ei saa üle ega ümber. Siinsete [Hollandi] inimeste jaoks on see kohutavalt paeluv – siinses heaoluühiskonnas on suur huvi teiste kultuuride vastu."
30. Edward Lucas (Kuula saadet)
"Depends who is asking – if this is someone who is into digital world then I would say Estonia is a place where you have distributed public key infrastructure (PKI) because this is super exciting to the cryptographers. To people who are interested in food and drink I talk about Estonian cuisine and mention sea buckthorne, which are amazing yellow berries, you must have those if you get to Estonia. I try to always hook to get people interested in Estonia."
31. Riina Raudne (Kuula saadet)
"Olen tohutu Eesti fänn. Aga tegeledes rahvatervisega on olnud hetki, kus olen olnud väga kriitiline, just selle probleemi eitava suhtumise osas. Üldiselt kaldun rääkima Eesti IT-eduloost, räägin kui tegusad ja lahendustele orineteeritud me oleme ja kui väike Eesti on. Samuti kui harjunud oleme sellega, et sa leiad alati kellegi kogukonnast, kes aitab sul ka väga suuri probleeme lahendada."
32. Marit Zahkna (Kuula saadet)
"Eestis pole kõige kõrgemaid mägesid, pikimaid jõgesid ega maailmakuulsaid ehitisi. Samas on meil väga palju metsa, meil on väga vaikne ja meil on palju ruumi. See on suur asi, et Eestis ma saan minna oma maja taha metsa ning korjata mustikaid omale koogi peale. Paljudes kohtades maailmas pole see võimalik ja tundub inimestele uskumatu."
2018
33. Lauri Mälksoo (Kuula saadet)
"Minu jaoks Eesti on omane. Ta on ainus koht maailmas, mille osas ma tunnen, et kõik siin toimuv puudutab mind ja läheb mulle korda. Tuleviku suurim väljakutse on, kuidas hoida eestlust ja selles sisalduvat parimat ning kuidas tuua siia juurde uut ja avatut mujalt maailmas, mis teeks Eestit veelgi paremaks."
34. Kaido Höövelson (Kuula saadet)
"Eestis mägesid pole, on suured põllud, suured metsad, vähe inimesi ja palju privaatsust."
35. Joanna-Maria Helinurm (Kuula saadet)
"Palju-palju metsa, vaikne. Loodus on üks meie kalliskivisid."
36. Lili Milani (Kuula saadet)
"Väga lahe väike riik ja oleme omavahel väga hästi ühendatud. Kui mul on vaja rääkida kellegagi, kes valdab IT-d või ükskõik mis teemat, on ta kohe kõrvalt võtta või siis tuttaval kedagi soovitada. Selle käigus on võimalik tekitada omale väga hea võrgustik, kellega arutada asju ja mõelda suurelt-laialt ning ma ei jää nii kitsalt kinni oma valdkonda. Targad inimesed aitavad näha asju suuremalt ja laiemalt kui ma muidu näeksin. Lisaks on meil tulevikku vaatav ja innovaatiline riik."
37. Indrek Kasela (Kuula saadet)
"Rahulikult autentne. Inglise keeles olen öelnud, et "no bullshit country". Väike ja tavainimeste mõttes ilma igasuguse võltsedevuse või sisutühjuseta. Oleme võtnud parimad osad naabritelt. Soome rahulikkus, aga oskame end väljendada rohkem kui mühatusega. Natuke on meis lätlaste temperamenti. Oleme kauba- ja ideede ristteel. Ühel pool on suur Ida – Venemaa ja Aasia – ja teisel pool maailma kõige kõrgemini arenenud ühiskonnad Skandinaavia näol. Autentsus ei tähenda, et kõik käivad Kihnus Kihnu seelikuga või Kalamajas habemega käima või koodi kirjutama. Kõikidele on Eestis ruumi. Selle eest tahan ka Eestis võidelda."
2019
38. Kadri Koop (Kuula saadet)
"Mulle meeldib mõelda kohtadest läbi inimeste. Nüüd, kus ma elan Hollywoodis, meeldib mulle Eestisse tulles, kuidas olemine on aus ja mitte üleliigsete sõnadega. Pärast mitut aastat Ameerikas elades, eriti Californias, on üleüldine eufooriline jutt ja kiidujutt väsitav. Meeldib, et Eestis on vähem juttu ja rohkem tegemist ning komplimendi puhul tead, et tegemist on suure asjaga. Eestis võid rahulikult vaikuses olla inimeste ümber ja selles pole midagi ebaviisakat."
39. Tõnu Kaljuste (Kuula saadet)
"Tihti, ilma, et keegi oleks küsinud, on inimesed pärast kontserte saatnud sõnumid "ahaa, nüüd saame aru, mis on Eesti". Pärast Tormise ja Pärdi loomingu kuulmist. See maa on olnud sajandeid erinevas liikumises. Praegusaja Eestis on palju huvitavaid algatusi, mõtteid ja siiski veel palju puhast loodust. Sünergia tehnoloogia ja vana-kauni looduse vahel on olemas kui siin elad. Globaalsemalt mõeldes on see väga õnnelik kombinatsioon."
40. Silver Tambur (Kuula saadet)
"Mina olen Eestit kirjeldanud tubli riigina, kus on edasipüüdlikud töökad inimesed ning mis on viimase 30 aastaga päris palju saavutanud. Eriti arvestades kust me tulime – meil on keeruline ajalugu. Ühel Estonishing üritusel meeldis mulle ühe külalise kirjeldus, kus ta ütles, et eestlased on kangekaelsed, milles on ka oma tõde sees. Aga rääkides milline Eesti võiks olla, milliseks ta võiks saada, siis mitte-eestlastest sõpradega rääkides olen arutanud, et me võiksime õnnelikumad olla. Et kui Soome on üks õnnelikumaid riike, siis see ei tähenda, et kogu aeg naerad või naeratad, vaid pigem on olemas sidusus ja tugi üksteisele. Ja see on see milles Eesti võiks minu arvates paremaks muutuda. Et meil on rohkem küünarnukitunnet, rohkem omavahelist usaldust, vähem pinget ja kurjust."
2021
41. Ede Schank Tamkivi (Kuula saadet)
"See sõltub kellega räägid. Ameeriklastele ühtmoodi, eurooplastele teistmoodi ning Aasiast pärit inimestele kolmandat moodi. Hiinlastele rõhutad meie väiksust, California inimestele räägid kui lopsakas ja roheline on meie loodus (tervelt 3 kuud aastas!) ja kuidas meie saame meres ujuda. Tood esile selliseid asju, mis pole teiste jaoks iseensest mõistetavad. Suuremas plaanis – väike, kuid avatud riik, hurdalikult vaimult suur, kus kõigile on piisavalt ruumi. Seda enam peame olema välismaailmale avatud, muutustele avatud, et teised saaks ja tahaks siia tulla; et me ise saaks ja tahaks ära käia ja tagasi tulla; olla eeskujuks teistele ning et teised tahaks olla meie sõbrad."
42. Ott Kaukver (Kuula saadet)
"Minu käest tavaliselt küsitakse investori pilgu läbi, mistõttu räägin Skype'i loo ja kuidas Eestis mõeldakse globaalselt. Tihti mainin ka hõredat asustustihedust, loodust, metsa, oma Lõuna-Eesti maakodu kus naaber on sadade meetrite kaugusel ning hommikuti käivad sookured mööda. Paljud ei suuda seda endale ette kujutadagi, see on ülim luksus. Jah, meil on tehnoloogiline maailmavaade, aga samas oleme looduslähedased."
43. Anita Smirnova (Kuula saadet)
"Eesti on nagu Euroopa muinasjutumaa. Ma otsin internetist vanalinna pilte (eriti kui see on kaetud lumega) ning näitan inimestele. Veel ma räägin sellest, et meid on vaid 1,3 miljonit, mis teeb hiinlastele muidugi nalja, sest minu Shanghai naabruskonnas elab rohkem inimesi. Paljud hiinlased käivad Euroopas shoppamas, seda Tallinn veel eriti ei paku neile. Samas nooremat põlvkonda huvitab loodus ja metsad, mitte tarbimiskultuur. Ma alati räägin meie RMK majadest, mida saab tasuta kasutada, ahju kütta ja süüa teha. Ma räägin, et meil on väga armas riik."
44. Jaanus Leplaan (Kuula saadet)
"See oleneb sellest, millise inimese on tegu ja mis teda huvitab – et kas ma räägin Hiiina kultuuriinimesega või mõne meie vabatahtlikuga. Ma töötan siin rahvusvahelises seltskonnas kõrvuti ühe austraallase, ameeriklase, kanadalase ja kohalike inimestega. Teemad tekivad igapäevaolukordadest – räägime kultuurilistest erinevustest, kuidas eestlased suhtuvad millessegi, kuidas Eesti elu erineb kohalikust elust Taiwanis. Neid kultuurilisi erinevusi on palju ja tihti on nad humoorikad. Näiteks kui Taiwanis on vihmane ilm ja õhtutemperatuur langeb alla 20 [sooja]kraadi, siis kohalikud otsivad välja soojad talvejoped, kuid mina tunnen end väga mugavalt, sest tundub nagu oleks varasuvi või varasügis."
45. Andres Sevtšuk (Kuula saadet)
"Ausalt öeldes on mul üle läinud tendents püüda kirjeldada Eestit kui Skandinaavia riiki Põhja-Euroopa nurgas Soome ja Rootsi kõrval. Pigem ütlen ausalt, et Eesti on Ida-Euroopa riik ja üritan ümber defineerida seda, mida see tähendab või mis konnotatsioone see endaga kaasa toob. Mul on teatud tüdimus sellest, et kui keegi ütleb "Ida-Euroopa", siis see on negatiivse alatooniga. Üritan aidata seda imagot muuta ja öelda seda uhkusega ja öelda, et vaadake mida sellises Ida-Euroopa riigis tehakse. Tihtipeale peab seda, jah, geograafiliselt piiritlema, sest enamus inimesi maailmas ei tea kus Eesti asub. Ajalooliselt on Eesti olnud nii erinevate režiimide poolt tallutatud maa, oleme olnud nii Skandinaavia kui Vene, Saksa, Poola, Taani riikide all. Ma üritan kirjeldada seda kompleksust ja öelda, et selline kirev ajalugu on meie tugevus, tänu millele oleme saanud mitmekesisemaks ja huvitavamaks."
46. Aku Sorainen (Kuula saadet)
"Eesti on ettevõtlik ja dünaamiline sotsiaaldemokraatlik riik."
47. Krisli Melesk (Kuula saadet)
"Kõigepealt ma näitan kaarti ja räägin, et see on hästi väikene riik. Mul on ka jala peal tätoveering, kus on kaardi piirjooned. Lame, meil ei ole ühtegi mäge; aga palju on veekogusid. Tavaliselt sellega asjad piirduvadki - me oleme pisikene riik, kuid meid jagub igale poole maailma osadesse. Eestlased reisivad palju. See on mu kodu."
2022
48. Jim Ashilevi (Kuula saadet)
"Ei ole isegi väga küsitud. See on ka olnud silmiavav kogemus Inglismaal elades. Inimesed isegi ei taipa seda küsida: peamiselt sellepärast, et Inglismaa on juba niivõrd multikultuurne, et esimesena asjana kellegagi kohtudes ei ole vaja rääkida kes sa oled või kust sa tuled. Kui on tulnud jututeemaks, siis pigem sellisel anekdootsel tasandil on olnud võimalus kirjeldada Eestit kui üht pimedat ja külma maad."
49. Siisi Saetalu (Kuula saadet)
"Mina keskendun väga palju Eesti digiloole. Väga äge on see, et 10. aasta jooksul on see ka muutunud, et Ugandas ollakse isegi Eestist kuuldud. Räägin ka alati Eesti väiksusest – ei tea, kas peaks, aga ma alati seda teen. Ugandalastel on ka eneseidentiteet, et nad on väike riik, kuigi neid on 40 miljonit inimest."
50. Andrew Prozes (Kuula saadet)
“Estonia can be described today as the emerging Silicon Valley of Europe. When I describe Estonia, I will probably say it is not an exciting country – we don’t have hills – but it is a country populated by very hard working, very stubborn people who are sure of their ways. The technology potential is very exciting and meaningful. It is starting to actually happen where salaries are dramatically increasing for development positions because they have shown they are worth it.”