088: Bo Henriksson – tunnustatud pikaajaline ABB tippjuht, kes pühendas oma elutöö Eestile ja Baltimaadele
„Kui ma usaldan inimesi, siis see peab olema 100% usaldust, 98% ei ole piisav. Kui mina usaldan, siis ma ootan seda ka vastu, mitte ei hakata vastutusest kõrvale hiilima.“
Kuula 🎧 Spotify / Apple Podcasts / Google Podcasts
Bo Vilhelm Henriksson on tunnustatud soomerootslasest tippjuht ja ettevõtja, kes tuli Soomest Eestisse kohe peale Eesti iseseisvuse taastamist. Tema eestvedamisel asutati 1991. aasta viimasel päeval AS ABB. Järgneva 25. aasta jooksul ehitas ta üles Baltimaade rahvusvahelise organisatsiooni ning äri, millest sai regiooni tööstuse ning välisinvesteeringute lipulaev ning kohalike inimeste jaoks võimalus töötada maailmatasemel organisatsioonis, kus töötab 110 000 inimest. Ülemaailmse energeetika- ja automaatikaettevõtte jaoks sai Bo juhtimisel Eestist üks võtmekeskuseid tuulegeneraatorite, sagedusmuundurite, elektriautode laadimise jm valdkondades. Selle käigus koolitati välja mitutuhat tootmisspetsialisti, inseneri ning juhti.
Saates räägime
Lapsepõlvest soomerootslasena Soome saarestikus kasvamisest
Huvist elektriinseneeria vastu, õpingutest ja karjääri algusest
Esimesest kontaktist Eestiga ja siin Harju Elektriga koostöö alustamisest
ABB algusest ning Eestisse kolimisest selle üles ehitamiseks
Vaba Eesti esimestest aastatest ja kiirest arengust
Meeskonna arendusest ning juhtimisest
Olulisematest projektidest ABB Baltimaade ajaloos
Eestist
Valitud mõtted
„Me proovisime leida koostööpartnereid Nõukogude liidus, aga tol hetkel me ei leidnud ühist keelt. Kui hakkas Gorbatšovi aeg ja glasnost, siis vaatasime, et toimub midagi ka Baltikumis. Me ei oodanud kaua, olime juba 1989. aastal juba siin.“
„Minult küsiti, kui ABB moodustaks ettevõtte Eestisse, kas ma tahan tulla seda üles ehitama. Tol hetkel hakkas Soomes lama ehk majanduskriis ja ma nägin, et mul on üks väga-väga hea võimalus käes ning otsustasin selle vastu võtta.“
„Mulle oli väga positiivne üllatus, et kui me hakkasime inimesi otsima, siis nad olid tehniliselt väga hea tasemel – me ei hakanud kohaliku inseneriga üldse vaidlema teoorias. Aga kui tuli füüsiliselt toodet kokku panema hakata, siis seda tunnetust neil ei olnud, nad ei teadnud lihtsalt. Probleemidest saab lahti kui sa koolitad inimesi.“
„Me räägime alati, et on Wild West, no siin oli Wild East. Kui praegu on, kuhu toetuda, siis tol hetkel ei olnud. Palju seadusi oli lapsekingades ja inimesed ei teadnud samuti, kuidas toimida. Eestlased olid aga uskumatult aktiivsed – tuli idee, teeme ära! Tehti ära, tehti valesti, aga mis siis!“
„Kui tuli Eesti kroon, võtsin seifist 10 000 Soome marka ja läksin Maapanka. Tol hetkel olid Viru väljakul taksod ja bussid ning ma pidin sealt läbi jalutama, käes nahast kott. Läksin panka ja ütlesin, et tahan raha kroonideks vahetada. Teller ütles, et „mul ei ole suuremaid kupüüre kui 25-kroonised.“ Mul ei jäänud muud üle kui nõustuda. Ta hakkas laduma 5-krooniseid, 10-krooniseid, 25-krooniseid ja see virn kasvas ja kasvas. Viimaks ta küsis, kas mul on kilekotti vaja? Oli, jah.“
„Soomes ja Rootsis kardeti, et seal jäädakse tööst ilma, aga õnneks me suutsime selle pöörata positiivseks. Soome ametiühing käisid siin ja nad olid alguses väga mures. Nad nägid, et ega tootmine Soomes ei vähenenud, vastupidi. Meil aga vedas, et turg vajas tooteid – kõik, mida suutsime teha, läks kaubaks.“
„Kui me võtame suurkliendi nagu Eesti Energia, siis ka Eesti Energial on ka erinevad näod, aga sama palju ja veel rohkem tuli ABB-st – viis või veel rohkem erinevat inimest ABB-s jooksis ringi. Ega nad ei räägi ju sama keelt, nad räägivad oma keelt ja see on probleem. Lõpuks jõudsime sinnani, et kui meil on klient, siis klient suhtleb ühe inimesega.“
„ABB oli 2003.a. väga suures finantskriisis ja siis tehti rumalaid otsuseid. Vara ei omatud, kõik renditi ja väga halbadel tingimustel. Nüüd ostetakse igal pool tagasi. Vanadel töösturitel oli põhimõte, et sul peaks olema varandust – kas tehased, ehitised, masinad; Soomes ja Rootsis ka metsa, mis oli heas hinnas vara.“
„Kui ma usaldan inimesi, siis see peab olema 100% usaldust, 98% ei ole piisav. Kui mina usaldan, siis ma ootan seda ka vastu, mitte ei hakata vastutusest kõrvale hiilima.“
„Algus on tähtis, siis lepitakse kõik kokku. Kuid mida rohkem süsteem töötab, seda vähem oli mul vaja juhina sekkuda. Aga, seal on üks aga – kui tekib probleem, siis tuli tulla minu juurde ja rääkida olukord lahti. Kui töötaja ei tee seda, siis on jama. Muidugi ei tohi tekkida olukord, kus keegi kardab mind.”
„Ma olen alati tööstuses rääkinud, kui sa tahad midagi teha ja eriti eksportida, siis kodu peab olema korras.“
Raamatusoovitused
Paul Hersey – The Situational Leader: The Other 59 minutes
Saade on salvestatud 26. oktoobril 2022. aastal Sauel.
Kuula 🎧 Spotify / Apple Podcasts / Google Podcasts