

Discover more from Globaalsed eestlased
084: Jüri-Mikk Udam – Eesti olümpiasõudja ja mehaanikainsener, kelle kutsumus on haridus ning energeetika
“Põhimõtteliselt ma saaksin panna kahte lehte oma mõtted, kus ma tahan kaasa aidata, et midagi teha. Üks on energeetika ja selle sajandi üks suur väljakutse on kuidas me kliimamuutusega toime tuleme ja energeetika läheb sinna väga sujuvalt sisse. Teine valdkond on aga haridus, kuidas me suudame välja arendada vajalikke 21. sajandi oskustega inimesi ning Kood / Jõhvi on härjal sarvist haaranud, kuidas sellist asja teha.”
Kuula 🎧 Spotify / Apple Podcasts / Google Podcasts
Jüri-Mikk Udam on Eesti tippsõudja, Harvardi lõpetanud mehaanikainsener ja haridus-startupi Harimik asutaja. Ta on sündinud Tallinnas ning lõpetanud Tallinna Reaalkooli. Pärast keskkooli läks ta õppima USA-sse ning lõpetas Harvardi ülikooli cum laude.
Jüri-Mikk saavutas sõudjana 2021. aastal Tokyo OM-il 6. koha (neljapaadis) ja 2012. aastal Londoni OM-il 13. koha (kahepaadis). 2012. aastal tuli ta kahepaadis U19 klassis Euroopa meistriks. Ta on võitnud EM-il pronksmedali ning maailmakarika etapi esikohti. Lisaks on ta osalenud mitmetel Euroopa ja maailmameistrivõistlustel ja universiaadidel.
Jüri-Mikk on saanud Vabariigi Presidendi noore sportlase preemia ning teda on tunnustatud Tallinna parima meessportlase tiitliga aastal 2021.
Kahe olümpia vahelisel ajal töötas ta ühel suvel Anderson Research Groupis Cambridge’is Massachussettsis, kus ta arendas atmosfäärilise osooni mõõteriista ning ehitas selle prototüübile, mille kosmosesse lansseerimiseks sai tema rühm ka NASA grandi. Ta on töötanud ka Eesti Energias vesiniku valdkonna projektijuhina.
Tema asutatud haridusidufirma Harimik eesmärk on muuta matemaatika õppimine põnevaks ja kergelt kättesaadavaks lühikeste eestikeelsete videoklippide abil. 2022. aasta septembri algusest liitus Jüri-Mikk programmeerimiskooli Kood / Jõhvi kollektiiviga, et kaasa aidata täiskasvanute ümberõppele ja konkurentsivõimele tänapäeva majanduses.
Selles saates räägime
Lapsepõlvemälestustest Tallinnas ja erinevatest hobidest läbi aegade
Prioriteetide seadmise oskusest
Kuidas Jüri-Mikk pidi ettevalmistusega endast kõik andma, et Tokyoni jõuda
Suvisest uurimistööst Andersoni uurimisrühmas ja arendatud atmosfäärilise osooni mõõteriistast
Vesiniku tarbimisest ja tulevikust Eestis
Harimiku ideest ja vajadusest
Kood / Jõhvi suurest ambitsioonist ja Jüri-Miku panusest
Küsimuse saab vastus, kui Eesti oleks ettevõte, siis mitmendal kohal ta maailmas oleks
Valitud mõtted
“Kui sa mõtled sõudmise peale, siis see on üks spordiala, mis on ülimalt hästi loodusega kooskõlas - sa oled keset vett, aeru töö ja see kõik on imeline sünkroon, mis seal toimub. See avaldas mulle muljet ja isa arvas, et ma võiksin proovida ja juba esimesest proovitrennist jäi mulle see pisik külge, et sõudmine on hästi meeldiv ala.”
“Kui ma tulin USA-st 2017. aastal tagasi, siis ma mõtlesin, et ma saan ühildada treeninguid ja poole kohaga tööd, aga tuli välja, et poole kohaga töö on ka veidike liiga palju. Ma tundsin, et selleks, et ma saaksin maksimumi välja anda, on mul vaja jälgida režiimi - õhtul 22st magama, siis saad üheksa tundi magama, sest uni on nagu võluvits.”
“Ma käisin esimesel olümpial, kui ma lõpetasin 11. klassi. Ma ütleksin, et kui sa oled 18-aastane, siis sul ongi meri põlvini ja sa saad teha kõik ning kõike jõuad, ja põhimõtteliselt jõudsin ka. Kui ma ülikoolis olin ja mõtlesin prioriteetidele, siis ma ei tahtnud väga valida, kas haridus on number 1 või sõudmine - ma tahtsin mõlemat teha maksimaalselt hästi, ma sisemuses olengi perfektsionist. See on mõnes mõttes hea, aga teises mõttes halb - ma olen vältinud prioriteetide seadmist suhteliselt pikalt. Ma üritasin sõudmist ja õppimist teha maksimaalselt, aga lõpuks uneaja arvelt.”
[Tippspordi tegemisest] “Ma ütlen ausalt, ma poleks elu sees osanud näha, et sellised Ameerika mäed tulevad sellest neljast aastast. See kadalipp oli selline, et kui võtta Pareto printsiipi 20:80, et sa saad 20% oma sisse pandud ajaga 80% kogemusest kätte, siis ma ütlen, et kui see neli aastat oleks olnud minu 20% sellest ajast ja ma oleksin võinud teha veel 12 aastat sporti, aga ma ei usu, et ma sealt veel õpiksin niivõrd palju ja kogemust saaksin juurde. Ma arvan, et ma sain väga palju kogemust selle ühe tsükliga, kokkupakitult, nagu kompott.”
“Pärast ülikooli oli kaks varianti - kas ma jään USA-sse või tulen Eestisse. Põhjus, miks ma tulin Eestisse oli endiselt säilinud lapsepõlve unistus, et ma tahan tulla olümpiavõitjaks, see oli nagu kinnisidee. Ma pidin seda kaaluma selle vastu, kas ma tahan jääda USA-sse ja liituda mõne huvitava konsultatsioonifirma või inseneribürooga, et omandatud haridust hakata kohe praktiseerima, aga sel hetkel sai võitu lapsepõlve mõte.”
“Ma arvan, et tingimata ei ole niimoodi, et sa pead valima välismaa, et mingeid asju omandada paremini või kiiremini, kindlasti sel on oma aeg ja koht.”
“Meil on väga palju tuulevara, Eestis on väga palju tuult - meretuult, maismaa tuult, et me saaksime välja ehitada tuuleparke, et vesinikku toota. Siis võiksid aga olla vesiniku torud, mis transpordivad seda Euroopasse, see on Euroopa Liidu poolt välja arendatav initsiatiiv Hydrogen Backbone, mis peaks Euroopa Liidu katma vesiniku võrgustikuga. Sellises võtmes oleks Eestil isegi rohkem potentsiaali vesinikku suures mahus toota.”
“Mul ei ole maailmavallutuslikku plaani Harimikuga, aga ma tahan, et see jõuaks sellisesse seisu, kus ta katab ära terve 9. klassi eksami ettevalmistuskava. Seda saaks siis võimalusel ka allapoole, 8. ja 7. klassi pakkuda. Kui sellega saab hakkama, siis saab juba mõelda gümnaasiumi peale ka.”
“Põhimõtteliselt ma saaksin panna kahte lehte oma mõtted, kus ma tahan kaasa aidata, et midagi teha. Üks on energeetika ja selle sajandi üks suur väljakutse on kuidas me kliimamuutusega toime tuleme ja energeetika läheb sinna väga sujuvalt sisse. Teine valdkond on aga haridus, kuidas me suudame välja arendada vajalikke 21. sajandi oskustega inimesi ning Kood / Jõhvi on härjal sarvist haaranud, kuidas sellist asja teha.”
Kultuurisoovitused
Matthew Walker - Miks me magame? Või mõni muu magamisest rääkiv raamat.
Walter Isaacsoni kirjutatud biograafiad - Leonardo da Vinci / Steve Jobs
Oliver Burkeman - 4000 nädalat
Saade on salvestatud 27. septembril 2022. aastal Tallinnas.
Kuula 🎧 Spotify / Apple Podcasts / Google Podcasts