Globaalsed eestlased

Share this post

075: Kadri Humal-Ayal – Eesti süda Aafrikas

www.globaalsedeestlased.org

075: Kadri Humal-Ayal – Eesti süda Aafrikas

Aug 19, 2022
Share this post

075: Kadri Humal-Ayal – Eesti süda Aafrikas

www.globaalsedeestlased.org

“Keenia tõesti on see koht, kuhu kõik riigid panevad oma saatkonnad, kuhu rahvusvahelised ettevõtted panevad oma Aafrika peakontorid. See on hub. Kui mõelda suhetele Sub-Saharan Africas on su variandid Nairobi või Kaplinn. Kaplinn on aga täiesti lõunas ja see ei ava neid võimalusi, mida avab Nairobi.”

Kuula 🎧 Spotify / Apple Podcasts / Google Podcasts


Kadri Humal-Ayal on Keenias elanud 1990ndate algusest, olles 2009. aastast Eesti aukonsul Keenias. Nairobist on saanud üks Aafrika keskuseid nii kontinentaalsete kui üleilmsete organisatsioonide jaoks. Näiteks asub seal ÜRO Aafrika peakontor, mis on üks neljast maailma põhikeskusest. Kõik need teevad Nairobist huvitava rahvusvahelise keskuse ning loob võimalusi ka Eesti jaoks.

Kadri on aktiivne Rotary klubi liige, kus ta on palju aastaid tegelenud Rotary grantide humanitaarprojektidega. Aastate jooksul on Kadri töötanud personaliarenduse ja ärikonsultatsioonidega, omanud templitehast ja loonud võrgustikke Eesti ettevõtetele Ida-Aafrikas.

2021. aastal tunnustas Välisministeerium Kadrit pikaajalise töö eest Keenias ning Aafrika ja Eesti suhete arendamise eest Välisministeeriumi III klassi teeneteristiga.

Selles saates räägime

  • Lapsepõlvest kaasa tulnud oskusest, kus öelda “jah” ja kus tuleb süveneda

  • Nõukogude ajal Helsinigisse ülikooli minemisest

  • Keeniasse jõudmisest ja esimestest töökohtadest kuni templitehase avamiseni

  • Rotary klubi aktiivsest liikmelisusest

  • Aukonsuliks saamine ja Eesti ettevõtetele pinnase ette valmistamisega

  • Templitehasest edasi liikumine Eesti digiettevõtete toetamiseni

  • Soovitustest kõigile ettevõtetele, mis mõtlevad Aafrikasse laienemisest


Valitud mõtted

„Üks tsitaatidest, mida mulle minu vanavanaisalt öeldakse on, et „elu parim ülikool on reisimine“. Selgelt on see mõjutanud seda kuivõrd olen ma ise Eestis välja läinud.“

“Esimest korda ma läksin Keeniasse juba 92. aastal. Seal piirkonnas on selline ütlus, et “kui sa oled Keenias kauem kui kuu, siis sa ei saa kunagi enam seda punast vulkaani mulda oma jalgadelt”. Ja nii juhtus ka.”

“Kui tegelikult mõelda seda, et inimene, kes on kasvanud üles Nõukogude liidus, kus üldine elamistase, mida sa leiad poest… Tegelikult Nairobi 90ndate alguses või keskpaigas ei olnud väga erinev sellest, mida ma ise teadsin üles kasvades. Ühelt poolt ei olnud see mulle kultuurišokk - võib-olla ka selle pärast, et ma olin ise noor.”

“Kui ma õppisin Soomes, siis oli neil [isal ja vennal] vaja Soomes kontakte, et arendada oma äri edasi. Me käisime veel vennaga koos - mis me olime siis, 19-, 20-aastased, väga noored inimesed. Me läksime väga tähtsalt Soome ühte väga suurde, väga pikkade traditsioonidega templitehasesse. Ma ise kujutan ette, et see pidi väga naljakas olema.”

“Keenias on tõesti väga palju vaesust ja Keenias sageli on see, et tänavatel on hästi palju inimesi, kes küsivad sinult raha - on lapsi, vanureid, puuetega inimesi. Nendest on sageli väga raske mööda minna, sest sa tunned, et sa pead neid aitama, aga selge on see, et tänaval neile raha andmine ei ole nende jätkusuutlik aitamine. See on ka põhjus, mispärast ma tunnen, et kui ma olen Rotary klubis ja teen projekte, mis tegelikult aitavad kogukondasid, mitte ainult üksikuid inimesi, siis ma aitan neid inimesi ja ei pea neile tänaval raha andma.”

“Sellest peale kui ma sain aukonsuliks, Eesti ettevõtte ei olnud veel Aafrika turuks valmis. Mul läks kaua aega, et neile sealt kaugelt Aafrika kontinendilt lehvitada ja teavitada neid, et seal on suur, võimas turg. Turg, mille numbrid Eesti kontekstis ei ole mõistetavadki - mitmetes miljonites, kümnetes miljonites, sadades miljonites inimesi.”

“Blogi kirjutan ma vaid sellepärast, et inimesed küsivad minu käest küsimusi - nii-öelda korduma kippuvad küsimused, need on, mis ma blogisse ära kirjutan. Mul on endal nii palju teha, et sageli mul ei olegi aega kirjutada, aga kui juba mitu korda küsitakse, siis kirjutan ära, aitab teisi ka.”

“Kui ma tahtsin teha vahukooretorti, siis selleks, et ma saaksin osta vahukoort, mida ma saaksin tegelikult tordi peale panna, ma ostsin esimese paki, aga see oli hapu. Läksin tagasi ja ostsin teise paki, aga see oli hapu. Kui ma läksin tagasi, siis ütlesin “andke andeks, mul on vaja pakk siin praegu lahti teha, siin poes, et ma saan üle kontrollida, et see ei ole hapu”. Sest sellel ajal neid, kes Keenias tarbisid vahukoort oli lihtsalt niivõrd vähe, et seda lihtsalt ei olnud vaja poodidel hoida värskena või seda piisavalt sageli sisse võtta.”

“Keenia tõesti on see koht, kuhu kõik riigid panevad oma saatkonnad, kuhu rahvusvahelised ettevõtted panevad oma Aafrika peakontorid. See on hub. Kui mõelda suhetele Sub-Saharan Africas on su variandid Nairobi või Kaplinn. Kaplinn on aga täiesti lõunas ja see ei ava neid võimalusi, mida avab Nairobi.”

“Esiteks, miks eesti inimene peaks reisima Keeniasse on see, et inimkonna ühed esimesed alged on leitud Keenias - võiks ära käia kodus. Teine põhjus on see, et kogu Aafrika riikidest, välja arvatud Egiptus, Keenias on väga lihtne reisida. 10% Keenia koguriiklikust tootest on turismil põhinev ja nad väärtustavad turismi väga palju.”


Raamatusoovitused

Philippa Gregory - Three Sisters, Three Queens


Saade on salvestatud 22. juulil 2022. aastal Tallinnas.

Kuula 🎧 Spotify / Apple Podcasts / Google Podcasts

Share this post

075: Kadri Humal-Ayal – Eesti süda Aafrikas

www.globaalsedeestlased.org
TopNew

No posts

Ready for more?

© 2023 Globaalsed eestlased
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start WritingGet the app
Substack is the home for great writing