Globaalsed eestlased

Share this post

062: Jaanika Merilo – elu kahes digiriigis, Ukraina ja Eesti

www.globaalsedeestlased.org

062: Jaanika Merilo – elu kahes digiriigis, Ukraina ja Eesti

Apr 29, 2022
Share this post

062: Jaanika Merilo – elu kahes digiriigis, Ukraina ja Eesti

www.globaalsedeestlased.org

„Sõja oludes on just see digiriik olnud see, mis on aidanud Ukrainal edasi toimida… Oludes, kus sul ei ole võimalik kohapeal olla, on digiriik eriti tähtis. Sõltumata sellest, kus sa oled, sul on mobiiltelefon olemas ja mobiilis on sinu riik.“

Kuula 🎧 Spotify / Apple Podcasts / Google Podcasts


Jaanika Merilo on mitmekülgse IT-, investeerimise- ning poliitikakujundaja taustaga. Ta on eestlaste asutatud üleilmse kasvuettevõtete börsi Funderbeam turunduse- ja kommunikatsioonijuht ning Ukraina asepeaministri ja digisiirde ministri nõunik, eelkõige teemadel nagu idufirmad ja neid toetav ökosüsteem, e-tervis ning digikommunikatsioon.

Jaanika on sündinud 1979. aastal Tartus, tal on bakalaureusekraad ettevõtluses ja ärijuhtimises EBS-ist ning ärijuhtimise magistrikraadi Cumbria Ülikoolist Põhja-Inglismaal. Teda on korduvalt nimetatud TOP 50 kõige mõjuvõimsama naise hulka Ukrainas. Ta on töötanud Ukraina infrastruktuuri ning transpordiministri nõunikuna digi- ja rohepöörde teemadel, olnud investeerimisettevõtte US Invest juhatuse liige, asutanud lastele ja noortele suunatud heategevusprojekti Angels ning kaasasutanud ning juhtinud Ukraina riski- ja erakapitali assotsiatsiooni.

Tema sulest on ilmunud raamatud „Rütmist väljas“ (2007), „Я от Яники” (2020) ja „Minu Ukraina“ (2021).

Selles saates räägime

  • Jaanika mitmekultuurilisest lapsepõlvest ning suvedest Ukrainas

  • Karjääri algusest programmeerijana ja pikast karjäärist Ukrainas

  • Ukraina digiriigi arengust ning riigi arengutest alates 90ndatest

  • Ukraina vabadussõjast

  • Sõja võimestajatest


Valitud mõtteid

„Mu lapsepõlv oli kultuuride segu – väga erinevate kultuuride segu. Siiamaani, kui keegi küsib: „Kes sa siis oled – ukrainlane või eestlane?“, siis ma vastasin väidetavalt juba lapsena, mu ema andmetele, et „Ma olen Jaanika!“.

„1996. aasta oli see, kui internet hakkas jõudma massidesse, nii uskumatu kui see praegu ei ole. Ma käisin suurtes ettevõtetes, näiteks Estravelis, ja rääkisin, kuidas neil on vaja kodulehekülge – tulevik on kodulehekülg.“

„Ukrainas oli olukord, kus ei olnud mingeid e-teenuseid, aga oli 40 miljonit inimest ning võimalus teha midagi, mis omab mõju – otseses mõttes muuta maailma. Eestis on digiriik olemas, aga seal juurutades e-järjekordi ja -kaarti, siis tõesti muudabki kellegi elu. Ma arvan, et iga IT-inimese unistus on muuta elu.“

„Sõja oludes on just see digiriik olnud see, mis on aidanud riigil edasi toimida. Sa saad anda erinevaid toetusi avalduste alusel – näiteks, et „mul on hävinenud eluase, palun eraldada mulle toetus“. Oludes, kus sul ei ole võimalik kohapeal olla, on digiriik eriti tähtis. Sõltumata sellest, kus sa oled, sul on mobiiltelefon olemas ja mobiilis on sinu riik.“

„Ukrainlased on selles mõttes kihvt rahvas, et nad on valmis muutuma, valmis oma õiguste eest seisma, mida isegi Putin praegu alahindas. Maidanid ei olnud ju lihtsad ning kogu maailm ütles jälle, et „Kuulge, leppige nüüd kokku!“.“

„Sõjaväge on üles ehitatud tohutult kiiresti, fantastiliselt, tasa, kusagil varjus. Praegu on NATO-tasemel sõjavägi – strateegiad, sõjapidamise taktika – kõigile tuli see üllatusena, kõige parema üllatusena.“

„Kui me meenutame 24. veebruarit, siis tegelikult arvas Ameerika, nagu ka Venemaa, et Kiiev langeb mõne ööpäevaga. Ameerika saatkond pakkus Zelenskõile võimaluse ta välja transportida, mille peale Zelenskõi ütles ajaloolised sõnad „I need ammo, not a ride“. Kõik alahindasid Ukrainat selles, et nad osutavad vastupanu, hakkavad nimetama kõike õigete nimedega ning sunnivad maailma nimetama kõike õigete nimedega.“

„Päeva lõpuks on erinevates riikides erinevad poliitilised, ajaloolised eelistused – kõik see, mis peab liitma on väärtused.“

„Kõik need, kes ei ole nõus loobuma oma mingitest poliitilistest ambitsioonidest ja kes on nõus tingima väärtustega on võimestajad.“


Raamatusoovitused

Mihhail Žõgar - Kõik Kremli mehed

Catherine Belton - Putini inimesed

Ben Horowitz - The Hard Thing About Hard Things

Phil Knight - Summary of Shoe Dog


Saade on salvestatud 22. aprillil 2022. aastal Tallinnas.

Kuula 🎧 Spotify / Apple Podcasts / Google Podcasts

Share this post

062: Jaanika Merilo – elu kahes digiriigis, Ukraina ja Eesti

www.globaalsedeestlased.org
TopNew

No posts

Ready for more?

© 2023 Globaalsed eestlased
Privacy ∙ Terms ∙ Collection notice
Start WritingGet the app
Substack is the home for great writing