055: Diana Ots – rahvusvahelise elu ning karjääriga eestlase kogemused USA-st Indiani, Dubaist Eestini
“Kolleeg andis mulle mõttetera, mis on minuga kaasas käinud: “Vaata elu nagu raamatut, kus on erinevad peatükid. Mine Indiasse ja kirjuta see peatükk – võib-olla saab sellest hästi lühike peatükk, aga võib-olla sellest saab kõige ilusam ja huvitavam peatükk. Lõpuks sa tahad ju elada nõnda, et kui su päevad on loetud ja raamat on lõpus, siis sa oleksid sellega rahul.””
Kuula 🎧 Spotify / Apple Podcasts / Google Podcasts
Diana Otsal oli juba lapsepõlves võimalusi palju reisida ning vanemad innustasid teda lennukalt unistama. 11. klassis läks ta vahetusõpilaseks USA-sse ning pärast seda võttis ta eesmärgiks sinna ka ülikooli minna ning nõnda lõpetas ta kaks eriala Browni Ülikoolis.
Diana karjäär sai alguse Deloitte’i San Francisco kontoris integratsiooninõunikuna ning tänu põnevale ja mitmekülgsele tööle otsustas ta sinna jääda nii kauaks, kui tal midagi uut õppida on. Nõnda töötas ta USA-s kaheksa aastat. Hiljem on ta töötanud erinevates ametites nii era- kui avalikus sektoris nii Dubais kui Indias kokku pea kuus aastat.
Riskides jätta välja mõni riik, on Diana elanud nii USA-s, Indias, Inglismaal, Prantsusmaal, Hollandis kui Dubais. Ometi on ta paralleelselt olnud seotud Eestiga. Paralleelselt oma töökarjäärile on ta Tallinnas asutanud ning üles ehitanud peamiselt tudengitele mõeldud rendikorterite ettevõtte KoolRooms. Praegu õpib Diana Eestis magistrantuuris ning leiab võimalusi, kuidas oma maailmatasemel teadmisi edasi jagada.
Selles saates räägime
Rohketest reisidest lapsepõlves ja pere piiritust toetusest maailma avastamiseks
Keskkooliõpingutest Lõuna-Carolinas ning ülikooliõpingutest Brownis
Karjäärist integratsiooninõunikuna Deloitte’is
Kogemustest Dubais ja sealsete stereotüüpide kummutamisest
Kuidas kõik, mis sa India kohta kuulnud oled, vastab tõele, kuid ometigi kummutame mõne müüdi
Elukestvast õppest ja Eestile tagasi andmisest
Valitud mõtteid
“Mu vanemad tahtsid alati, et minu tiivad lendaksid laiemalt ja nad tahtsid, et lapsed näeksid maailma. Nii et varasest noorusest peale on mul perekondlik toetus – kui vähegi võimalik, siis mine.”
“USA ülikoolihariduse süsteem toetab seda, kuhu meie ühiskond laiemalt on arenenud – me ei veeda samal alal tervet oma elu. Sa saad üldisema laiapõhjalisema hariduse, mis õpetab sind analüüsima, presenteerima, mõtlema ja sa saad seejärel erinevaid huvitavaid asju teha.”
“Ma soovitaksin kõikidel noortel mingid aastad elada välismaal. Ma loodan, et Eesti ei kao mitte kunagi ära ja ma teen kõik enda võimuses, et sellele kaasa aidata ja Eesti oleks alati koht, kuhu me saaksime tagasi tulla.”
“San Francisco on väga kodune ja Eestile sarnane - inimesed räägivad ja mõtlevad samadest asjadest. Loodus, liikumine ja puhas toit on tähtsad.”
“Kolleeg andis mulle mõttetera, mis on minuga kaasas käinud: “Vaata elu nagu raamatut, kus on erinevad peatükid. Mine Indiasse ja kirjuta see peatükk – võib-olla saab sellest hästi lühike peatükk, aga võib-olla sellest saab kõige ilusam ja huvitavam peatükk. Lõpuks sa tahad ju elada nõnda, et kui su päevad on loetud ja raamat on lõpus, siis sa oleksid sellega rahul.”
“Miks ma ei teinud klassikalist MBA-d? Sest ma tundsin, et ma saan päriselu ärimagistri Deloitte’ist, töötades kümnete erinevate firmadega ja ma saan praktilised oskused.”
“Mina tulin Dubaisse Indiast, mis on seiklusliku, äärmusliku, hullumeelse elu etalon, aga Dubai on väike Euroopa, kus on detsembris 28 kraadi ja soe merevesi. Indiast tulnuna ma väga fännasin Dubaid, sest see on puhas, turvaline, etteaimatav, stabiilne – kõik, mida India ei ole.”
“Dubaist leiab omamoodi kultuuri. Kultuur ei pea olema Westminster Abbey Londonis või Eesti rabad. Araabia kultuuri on Dubais nii palju kui seda esindatud on – see on sinu asi seal elades või külastades see üles leida.”
“Välismaal elamine annab võimet asju mitte nii mustvalgelt näha. Elu ei ole mustvalge, selles on väga palju värve, see on hästi ilus ja ei tasu kõike üheülbaliselt vaadata.”
“Ma läksin Eesti saatkonda Indias, sest ma tahtsin diplomaatia valdkonda näha. Lisaks olin ma selleks ajaks Eestist ära olnud 15+ aastat ning ma tahtsin Eesti jaoks töötada, et üheksa töötundi päevas oleksid minu kodumaa arendamiseks.”
“Kõige rohkem oli Indias korraga alaliselt elamas alla kümne eestlase – see kogukond on väga-väga väike. Mis on ilmselt seetõttu, et see on väga raske ühiskond, kus elada. Mina lihtsalt lõpuks ei suutnud läbinärida Indiat ja ma ei suutnud aru saada, kuidas seal õnnelikult elada minu väärtustega tasakaalus.”
Olen iseloomult ühendaja ja Indias elades kutsusin iga kuu endale eestlaseid külla. Ükskõik, kus olen elanud, siis Eesti kogukond on olnud esimene allikas, kust endale sõpru leida. Mulle meeldib inimesi külla kutsuda ja ühendada.”
“Ma tahaksin utsitada noori mõtlema suurelt – minema maailma, uurima, reisima ja õppima, ja ikka selle mõttega, et nad saavad alati Eestisse tagasi tulla. Mina ei julgenud Harvardisse või Princetoni kandideerida, sest “mis nüüd mina!?”, aga valisin teise Ivy League’i kooli ja sain sisse.”
Raamatusoovitused
Mitch Albom - Tuesdays with Morrie
Jordan B. Peterson - 12 Rules for Life
Valdur Mikita - Lingvistiline mets
Saade on salvestatud 18. veebruaril 2022 Tallinnas.
Kuula 🎧 Spotify / Apple Podcasts / Google Podcasts