052: Allan Martinson – riigimehelik tehnoloogia- ja meediaettevõtja; elust pöördeliste sündmuste keskmes
“Ma arvan, et augustiputši kajastamine rikkus mind elu lõpuni ära – kui sa oled sellisest asjast läbi käinud nii lähedalt; töötanud sekundite mastaabis väga konkurentsitihedas, ülimalt põnevas õhkkonnas, siis väga raske on elus teha veel midagi, mis on nii adrenaliinirohke.”
Kuula 🎧 Spotify / Apple Podcasts / Google Podcasts
Allan Martinson on Eesti IT-, meedia- ja tehnoloogiaettevõtja, tippjuht ning investor. Pärast keskkooli otsustas ta õppima minna Moskva Ülikooli, kus tipptasemel hariduse kõrval lõi ta endale nii laiapõhjalise kontaktide võrgustiku kui asutas uudisteagentuuri BNS. Selles taskuhäälingus jagab ta värvikaid lugusid nii augustiputšist Moskvas, kogemustest piloodina kui mitmesugustest kannapööretest karjääris. Ta on olnud oluline lüli nii MicroLinki, Delfi, SAF Tehnika, Starshipi kui nüüd Xolo edulugudes.
Allanil on unikaalne kombinatsioon kiirest ja tehnilisest taibust koos võimega kirjutada selgeid sõnumeid. Ta on hea inimeste juht ning inimlikult riigimehelik.
Selles saates räägime
Ülikooliõpingutest 80ndate teises pooles Moskvas
BNS uudisteagentuuri sünnist ja arengust ning rollist augustiputši ajal
MicroLinkist kui varasest Eesti start-up’ist
Tööst investorina ning miks ta tagasi ettevõtte tegevjuhtimisse pöördus
Starship’ist ja Xolo’st
Kahte liiki tulevikutöödest: kas arvuti ütleb sulle, mida teha või sina ütled arvutile, mida teha
Valitud mõtteid
“Ma olen ilmselt dinosaurus Eesti start-up maastikul. Suure tõenäosusega üks ainsaid inimesi, kes saab öelda, et alustas start-up’idega üle 30 aasta tagasi.”
“Moskva Ülikooli lõpetades oskasin ma kirjutada koodi 13 erinevas keeles, millest, tõsi küll, eriti kasu ei olnud. Teoreetiline taust oli aga olemas.”
“Toona oli aeg, kui Eesti-Läti-Leedu olid au sees ja see oli ülilahe elu - olid nagu või sees ja kõik arvasid, et sa oled üliinimene, läänest tulnud.”
“Meie BNS-i Kaliningradi büroo kajastas peamiselt nõukogude sõjaväe tegevust ja Vene Balti laevastiku ajalehe poisid tegid pärast tunde meie jaoks haltuurat ning said selle eest arvuteid. Kõik olid mustades Vene mereväe vormides ja olid meie korrespondendid Kaliningradis.”
“Augustis 1991 olime enesele teadmata esimesed, kes teatasid toimuvast putšist, päev enne kui maailm sellest aru sai ja ilma, et me ise oleksime sellest aru saanud. Eesti peaminister Savisaar pidi minema Moskvasse putši esimesel päeval, et kohtuda Nõukogude Liidu peaministriga ja see lükati edasi viidates erakorralistele asjaoludele. Me ei osanud ka kokku viia, et erakorraline asjaolu tähendab, et riigipööre käib parasjagu. Meie teatasime esimesena, et midagi erakorralist on käimas.”
“Ma arvan, et augustiputši kajastamine rikkus mind elu lõpuni ära - kõik pärast seda on saiapudine energeetika ja adrenaliini mõttes. Kui sa oled sellisest asjast läbi käinud nii lähedalt - töötanud sekundite mastaabis väga konkurentsitihedas, ülimalt põnevas õhkkonnas, siis väga raske on elus teha veel midagi, mis on nii adrenaliinirohke.”
“Ettevõtte alustala on tema väärtuskoodeks. See ei ole see, mida ta teeb, vaid kuidas ta teeb. MicroLink, kuigi ta pani kokku ettevõtteid väga erinevatest valdkondadest ja väga erinevate taustadega, siis väärtuskoodeks, mille me saime pärandiks, töötas väga hästi kokku. Inimesed olid väga erinevate taustadega, aga väärtused olid samad.”
“Kahjuks on praegu [2022. a] nii, et valdav hulk asju asjadest, mida inimesed uudiste pähe tarbivad on ikka rämpstoit – see võib natuke kaloreid anda, aga see tuleb ikka olulise kahjuga kaasa. See ei tähenda, et kvaliteetset meediat ei ole olemas. Keskmise inimeseni jõuavad uudised, mida mina ei oleks omal ajal uudisteagentuuris suutnud toota.”
“Mulle meeldib oluliselt rohkem olla operaator kui investor. Operaatorina saad sa hommikul otsustada, lõunaks saad aru, et see on vale otsus ja õhtuks teed õige otsuse – ajatsükkel on palju reaalajalisem. Võime mõjutada asju on oluliselt suurem operaatorina.”
“Ma otsisin firmat, mis vastaks sellele, millesse ma ise usun. Üks neist teemadest, millesse ma väga uskusin oli see, et töö muutub - inimesed, kes on valdavalt tööl olnud töölepingutega, muutuvad vabadeks majandussubjektideks, kes müüvad oma oskusi, tööjõudu ja -aega üheinimese ettevõtetena.”
“Ma ei ole väga hea manager, ma olen hea ettevõtja. Tihtipeale ma eelistan, et mu kõrval oleks inimene, kes teeks jooksva manageerimise paremini ära kui mina oskan või tahan teha.”
“See on f*****g imeline, mis me oleme siin [Eestis] teinud ja mida me praegu teeme – see on täiesti uskumatu. Kõige paremas unenäos ei oleks ma suutnud seda näha, kuhu me oleme jõudnud aastaks 2022. See on täiesti pretsedenditu ja vajab tõenäoliselt nii teaduslikku kui ilukirjanduslikku uurimust, kuidas me siiani oleme jõudnud.”
Raamatusoovitused
Arthur C. Clarke - Rama Series
Stanislaw Lem - Tagasitulek tähtede juurest
Kuula 🎧 Spotify / Apple Podcasts / Google Podcasts
Saade on salvestatud 7. veebruaril 2022 üle Zoomi (Tallinn).