051: Ellen Valter – aktiivne Kanada eestlane, kogukonnajuht, jurist, Eesti-Läti ühispanga nõukogu esinaine, kes veab uue Eesti Keskuse rajamist Torontos
“Vanemad näitasid eeskuju, et võid ennast uuesti luua ja alati on õppimise võimalus. Vanavanemad olid mu elus suurkujud, vanaema loosung oli: “tarkus on vara, mida ei ole vaja kohvriga kaasas kanda – võta nii palju kui saab”.”
Kuula 🎧 Spotify / Apple Podcasts / Google Podcasts
Ellen Valter on Kanadas sündinud eestlane, kes on äriõiguse jurist, panga Northern Birch Credit Union (endise nimega Toronto Eesti Ühispank) nõukogu esinaine ning Torontosse rajatava uue Eesti Keskuse juhtkomitee esinaine. Ta tuli esimest korda Eestisse 1986. aastal ning alustas 1988. aastal õpinguid lavakunstikateedri 15. lennuga. Ta on õppinud audiitoriks, kuid vahetanud eriala ning lõpetas hoopis õigusteaduse, olles nüüdseks edukas äriõiguse jurist. Ta on kirglik eestluse edendaja Põhja-Ameerikas ning veab uue Eesti Keskuse rajamist Torontosse, luues kogukonnamajale uut kontseptsiooni, et tutvustada eesti kultuuri ja innovatiivsust väljaspool kogukonda ning ühendada Põhja-Ameerika Eesti ning Kodu-Eesti.
Selles saates räägime
Kanada eestlaskonna arengust.
Kuidas väljast nähti ja toetati Eestit taasiseseisvumisel?
Esimestest külastusest välismaalt Nõukogude Eestisse.
Toronto Eesti Ühispanga ajaloost ning Northern Birch Credit Unioni olevikust ja tulevikust.
Uue Eesti Keskuse kontseptsioonist Torontos - www.estoniancentre.ca/.
Valitud mõtteid
“Toronto lähistel on kolm kõige olulisemat maalappi: Seedrioru, Jõekääru ja Kotkajärve, mis on kõige ürgsem. Seal said tuhanded eestlased oma lapsepõlvemälestused: esimene suudlus, esimene sigaret – need mälestused on sealt.”
“Välis-Eesti on üks huvitav termin, milles peitub terve ajalugu, sest Eesti valitsus eksisteeris eksiilis. Välis-Eesti ja välis-eestlus oligi väljaspool Eestit. Kui Eesti kongress toimus ja selle tagasi toomine Eestisse oli märgiline moment, kus Välis-Eesti valitsust enam ei olnud. Eesti sai vabaks.”
“Olid need, kes käisid Eestis ja suhtlesid eestlastega ning need, kes ütlesid, et oma jalga ma Eesti pinnale enne ei pane kuni Eesti saab vabaks.”
“Ema läks kooli tagasi - õppis raamatupidamist, investeerimist ning tegutses oma teel. Vanemad näitasid eeskuju, et võid ennast uuesti luua ja alati on õppimise võimalus. Vanavanemad olid mu elus suurkujud, vanaema loosung oli – tarkus on vara, mida ei ole kohvriga kaasas kanda – võta nii palju kui saab.”
“Ma kipun arvama, et Toronto Eesti Ühispank on üks põhjus, miks Toronto eesti kogukond on nii tugev – see usaldus üksteise vastu, et laenata teisele eestlasele oma raha – see ongi usaldus ja see ongi panganduse alus.”
“Alar Kongats, kes on kolmekordselt kindralkuberneri auhinna pälvinud eesti päritolu arhitekt esitas 48 tunni jooksul uue kontseptsiooni, mis on minu meelest kümnesse. See on kolmekorruseline põhiliselt klaashoone, kus on hoov //, mille kuju on Eesti kaardi kujuga. Kui Google Maps avada ja Põhja-Ameerika suuruselt neljanda linna peale sisse suumida avaneb Eesti kaart.”
“Uus keskus pakub võimalusi, mida võiks teha ja kuidas me saame kokku eestlastena, mitte vaid kust me tulime. See maja peaks olema, kes me oleme nüüd, kolm-neli põlvkonda hiljem – kohandume kohalike oludega; mis meie keeletase nüüd on, et me ei oleks kiired hajuma.”
Raamatusoovitused
Priya Parker - The Art of Gathering
Olaf Kopvillem - Vested
Kuula 🎧 Spotify / Apple Podcasts / Google Podcasts
Saade on salvestatud 15. jaanuaril 2022 üle Zoomi (Toronto / Tallinn).