044: Jaanus Leplaan – maailmarändur Taiwanil, kes leidis oma Tee
“Kasutage tehnoloogilisi võimalusi, et hoida ühendust, kuid tee on hea asi, mida koos teha, sest sul ei ole selleks palju vaja – anumat, kuuma vett ja teelehti. Pärast teejoomist on inimesed aga tavaliselt samal “sagedusel”. Vestlus, mis järgneb on tihti palju sügavam ja põnevam kui see, milleni oleks jõutud tee joomiseta.”
Kuula 🎧 Spotify / Apple Podcasts / Google Podcasts
Jaanus Leplaan oli pärast keskkooli maailmarändur, kes tahtis kõike ise näha ja kogeda. Ta võttis eesmärgi teha maailmale tiir peale ning nõnda viisid seiklused ja töökohad teda USA-st Austraaliani, Jaapanist Eestini. 2018. aastal läks ta aga Taiwani teekooli õppima, kust leidis valdkonna, millega soovib end siduda. Nii elab ja töötab Jaanus neljandat aastat samas kogukonnas ning teenib leiba teeteemalise ajakirja Global Tea Hut fotograafina.
Kuigi reisid on Jaanusele pakkunud rohkelt seiklusi, siis on just tee see, millest ta räägib kõige kaasahaaravamalt ja põnevamalt.
Selles saates räägime
Lapsepõlvest maal ning õpingutest pealinnas
Mitmekülgsetest elu-, töö- ja reisikogemustest USA-st Austraaliani ning Eestist Taiwanini
Kuidas ta leidis teema, millega tahab olla seotud ning millele pühendada oma elu
Põhjalikult teest – räägime nii ajaloost, arengust kui tänapäevast
Elavast teest ning kuidas see on Taiwanil seotud nii Jaapani kui Hiinaga
Kuidas kasvatada ja kokku kasvatada kogukondi
Mida on meil õppida Taiwanilt?
Valitud mõtteid
“Mul on tunne, et õppetunnid tihti korduvad ja kui sa õpid ära ühe õppetunni elus, siis tuleb see uuesti veidi kõrgemal tasemel. Õppimisprotsess on justkui spiraal, kus sa lähed samast trepist ülesse ning oled samas kohas, kuid veidi kõrgemal tasemel.”
“Ma arvan, et iseseisvus on üks olulisemaid oskusi elus, et õppida ja kogeda, saada see kogemus, et oled teises kultuuris ning sul on olemas tugigrupp, kuid igapäevaselt pead ise hakkama saama. See on hindamatu kogemus, mida ei paku ükski haridusasutus.”
“Mina ütlen, et ole ettevaatlik, mida sa soovid, sest unistustel on võime täide minna. Ma olen täheldanud, et palju unistusi on läinud täide teinekord isegi paremini.”
“Mida rohkem ma reisin ja näen teisi kultuure, seda enam näen läbi selle oma eestlust ning saan aru kui palju kiikse on eestlastel. Kui palju on teistmoodi ja kuidas me paistame teistele kultuuridele.”
“Tee on minuga olnud lapsepõlvest saadik – igasugused taimed, millest tehti taimeteed oli igapäeva osa. Ma mäletan, et vanaema pani mind kummelit, melissi, piparmünti ja pärnaõisi korjama, nii et see kõik oli juba siis loomulik elu osa minu jaoks. Juua teed ja leida sellest midagi sügavamat ei ole minu jaoks kuidagi imelik nagu see võib mõne tänapäeva inimese jaoks tunduda.”
“Kõige parem tee kohta õppida on seda juues. See on nagu ujumisega – sa võid lugeda raamatut ujumise kohta, aga kui sa kunagi vette ei lähe, siis sa ujuma ei õpi.”
“Teekotti jõudnud tee on tavaliselt töödeldud nii, et leht on rebitud puruks, et sealt tuleks võimalikult kiiresti võimalikult suur hulk teed välja. Nõnda annab see kuni kaks tõmmist ja pärast sa viskad selle teekoti lihtsalt minema. Lehtedest annab aga teha nii palju teed kui süda lustib. Me teeme nalja, et enne annab alla inimene kui tee.”
“Kõik tee on päris tee, aga elaval teel on kuus omadust: ta on seemnest kasvatatud, tal on kasvuruumi, bioloogiline mitmekesisus, kasvatatud agrokemikaalideta, taimed on niisutamata, dialoog inimestega.”
“See, milline on suhtumine teetaime mõjutab väga palju seda, milline on lõpptulemus ja jook, mida me joome. On väga suur erinevus, kas me suhtume taime vaid mõtetega teenida raha või me suhtume temasse kui pereliikmesse nagu inimesed Hiinas, kes on mitmendat põlve teefarmerid, tihtipeale ka teevad.”
“Hääleta enda dollari või euroga ja toeta just neid teepoode ja -farmereid, kes kasvatavad oma teed kemikaalideta.”
“Ka hiina keeles on kasutusel erinevates kultuurides natukene erinevad terminid tee kohta. Pikalt oli tee nimi “tú”, kust tuleb tee hiina märk, mis tähistas algselt kibedat arstirohtu või kibedat taime, millel olid ravivõimed.”
“Paljud asjad, mida läänemaailm näeb kui hiina teekultuuri, on säilinud just tänu Taiwanile. Kui oli kommunistlik revolutsioon oli ka kultuurirevolutsioon ja see hävitas kahjuks vana kultuuri ja antiikesemeid, mis on aga säilinud Taiwanis, sest see on olnud iseseisev ja säilitanud teekultuur. Nüüd on Taiwanis sirgunud järgmine põlvkond, kes on saanud teeteadmisi oma vanematelt ning see põlvkond õpetab neid teadmisi ringiga tagasi maismaa Hiinas.”
“Teel on selline omadus, mida teistel taimedel ei ole nii tugevalt. On hästi palju erinevaid ravimtaimi, millel on erinevad mõjuomadused, mõni on hästi tugeva omadusega, mis tõmbab inimest oma maailma. Kui sa oled märganud pärast teetassi tagant tõusmist, milline on sinu meeleseisund, siis see on tõenäoliselt erinev sellest, kuidas sa sinna istusid.”
“Lugemisega seotult on mul soovitus lugeda sulle huvitavaid ja elumuutvaid raamatuid mitu korda. Kui on võimalus, siis lugeda neid ka erinevates keeltes. Kui sul ei ole võimalik lugeda seda originaalkeeles, siis on hea leida mitu tõlget ja lugeda neid keeltes, mida sa oskad. Kõik need rikastavad ja muidugi igal korral saad sa neist raamatutest midagi juurde ja märkad asju, mida varem ei märganud.”
“Kasutage tehnoloogilisi võimalusi, et hoida ühendust, kuid tee on hea asi, mida koos teha, sest sul ei ole selleks palju vaja – anumat, kuuma vett ja teelehti. Pärast teejoomist on inimesed tavaliselt samal sagedusel. Vestlus, mis järgneb on tihti palju sügavam ja põnevam kui see, milleni oleks jõutud tee joomiseta.”
Raamatusoovitused
Lao Tzu – Tao Te Ching
Kakuzo Okakura, Elise Grilli – The Book Of Tea
Saade on salvestatud 21. novembril 2021 üle Zoomi (Taiwan / Tallinn).