042: Ott Kaukver – tehnoloogia tippjuht, kes ehitab 21. sajandi digitaalset taristut
“Viga ei ole paha asi – viga on midagi, millest õppida. Ma arvan, et see on põhimõtteliselt vajalik teadmine, et saada kiirelt paremaks. Igasugune intsident ja viga on õppimisvõimalus.”
Kuula 🎧 Spotify / Apple Podcasts / Google Podcasts
42. saate külaline on Eesti tarkvaratehnoloogia tippjuht Ott Kaukver, kes on varasemalt ehitanud nii Skype’i kui Twiliot ning nüüd ehitab Checkout.com’i. Oti lugu on lugu süstemaatilisest planeerimist ja tööriistade loomisest, mis jõuavad sadade miljonite inimesteni iga päev. Kui te olete kasutanud Skype’i, tellinud Bolti või Uberit, teinud internetis makseid või kasutanud muid äppe, siis suure tõenäosusega olete kasutanud Oti juhtimisel loodud süsteeme ilma, et ise seda teaksite.
Selles saates räägime
Kuidas Otist sai Eesti kõige kaugemale jõudnud tehnoloogiajuht, kes on helistanud ka New Yorgi börsikella
Kuidas vanaema õpetas armastama matemaatikat ja isa nakatas arvutipisikuga
Eesti esimesest internetiportaalist ja teekonnast Skype’ini
Kümneaastasest Ränioru-kogemusest ja tippjuhiks kasvamisest
21. sajandi digitaalse taristu ehitamisest ja platvormimõtlemisest tootearenduses
Organisatsioonide skaleerimisest 40st 4000nda inimeseni ja inimeste juhtimisest kiiresti kasvavates tehnoloogiaettevõtetes
Eesti tehnoloogiaettevõtete seisust maailmas
Investeerimisest, kokkamisest, rattasõidust ja paljust muust
Valitud mõtteid
“Ma juba kirjutasin koodi ja juhtisin ka tarkvaratiime ning mõtlesin, et ma ju oskan seda arvutivärki ja lähen õpin parem midagi teist juurde – kuidas ettevõtet ehitada.”
“Mõtlesime, et teeks Eestisse ka midagi sellist [nagu Yahoo] ja tegimegi Eesti esimese internetiportaali xxl.ee. Ma kirjutasin seal koodi, hoidsin serverit üleval, kirjutasin uudiste sisu, mõtlesin välja horoskoopi inimestele, mis oli, muide, kõige-kõige populaarsem lehekülg.”
“Mul oli tahtmine teist tüüpi organisatsiooni proovida, kus sa ehitad toodet. Ma otseselt ei otsinud seda, aga hea sõber Taavet helistas ja ütles, et me ehitame üht tarkvara ja proovime 50 inimest korraga seda kasutama saada ja vaatame, kas see tarkvara püsti püsib või mitte. Ma uurisin, mis see on ja Taavet vastas, et see on Skyper. Siis oli veel Skype’il ‘r’ lõpus.”
“Tark õpib teiste vigadest, aga ma arvan, et nüüd olen õppinud nendest vigadest, mis ma Skype’i ajal tegin – ja neid sai ikka tehtud kõvasti.”
“Tänapäeval on juba väga normaalne paljude organisatsioonide osas, aga mis siis oli unikaalsem, et minnakse sinna, kus talent on ja ehitatakse ettevõtet seal. Tänapäeval on vahendid, et sa saad kaugtööd teha, aga siis oli Skype ise esimene kaugtöö kommunikatsioonivahend.”
“Läbi aegade, alates sellest kui arvutid tulid, tehti lahendust, mis on väga selgelt ühe asja jaoks mõeldud – arvuti või programm tegi vaid ühte asja. Mida aeg edasi, seda rohkem on hakatud suuri lahendusi arendama jupikaupa – jupid on kui Lego klotsid. Erinevat tüüpi klotsid on erinevad ettevõtted, kes pakuvad teatud klotsi tüüpe, millega tarkvaraarendajad saavad ehitada lahendusi dünaamiliselt ja kiiresti, vastavalt sellele, mida vaja on.”
“Platvormi komponendid on innovatsiooni aluse tükid, millega võimaladatakse igaühel, kes tarkvara arendust tunneb, lahendada mingeid elulisi küsimusi. Innovatsiooni kiirusele annavad sellised platvormid väga palju juurde.”
“Seekord läks kiiremini, viie nädalaga umbes jõudsin Checkoutini. Skaleerimise teema ja struktuuri panek ettevõttesse, et ettevõte suudaks kümme korda suuremalt sama asja teha veel efektiivsemalt – see on see, mida ma teen.”
“Sa pead olema alati natuke skaleerumise kurvist ees. Skype’is oli ütlemine, et täna pead ehitama süsteemi, mis suudab sada korda suuremat kasutust ära taluda. Kui ettevõte on kliendiks, siis tänapäeval pead alati tegema kümme korda suurema skaala jaoks ja iga kolme-nelja aasta tagant oma jupid ümber kirjutama”
“See on valikute küsimus, kui teha perfektne süsteem mis skaleerib hästi tulevikku, siis kulutad selleks nii palju aega ja konkurendid jooksevad sust mööda, aga kui teed liiga lihtsalt siis võid liiga palju kulutada ja su süsteemid ei skaleeru. Kiirus, millega täidad kliendi vajadusi on olulisem sellest kui teha perfektne lahendus.”
“Organisatsioonide ehitamisel on hästi ohtlik SPOF (Single Point of Failure), kui kuskil on unikaalne teadmine ainult ühe inimese peas. SPOF on vaja süstemaatiliselt ära lahendada, sest see pole pikas perspektiivis jätkusuutlik, ”
“Ei ole valesid ega õigeid otsuseid, kui sa ei tea, kuhu sa tahad minna.”
“Üksi on väga raske debateerida – oma peas vestlust pidada ei ole kõige mõistlikum. Alati kellegagi koos teha, sest ma arvan, et debatis tekib alati parem tulemus kui soolot sõites. Eks see ole erinev, aga ma arvan, et tiim on olulisem kui idee – ideed saad lihtsamini muuta, kui seda, kellega sa koos teed.”
“Põhiline võimalus on Eestil ja Eesti rahval õppida koos tegema asju rohkem kui praegu tehakse. Vastandumist ja polariseerivaid vaatenurki on lihtne hoida igapäeva poliitikas ja elus kesksena, aga pikaajalise jätkusuutlikkuse puhul võiksid sallivus, koostöötahe, erinevuste ja erinevate vaatenurkade aktsepteerimine olla põhiline alustala, kuidas me edasi lähme. Rohkem mõistmist ja sallivust!”
Raamatusoovitused
Anthony Bourdain – Kitchen Confidential
Douglas Adams – Hitchhiker’s Guide to Galaxy
John P. Kotter – Sense of Urgency
Nicole Forsgren, Jez Humble – Accelerate: Building and Scaling High-Performing Technology Organizations
Madhavan Ramanujam, Georg Tacke – Monetizing innovation: How Smart Companies Design the Product Around the Price
Michael D. Watkins – First 90 Days
Saade on salvestatud 20. novembril 2021. aastal Tallinnas.