040: Silver Tambur – kuidas võib olla Eestile kasulikum elades mujal
“Meie lootus oli ka see, et kui Eestis inimesed loevad [Estonian Worldi], siis nad näevad, et inimesed, kes elavad väljaspool, võivad tegelikult Eestile palju kasulikumad olla ja nad ei ole kaotanud sidet Eestiga.”
Kuula 🎧 Spotify / Apple Podcasts / Google Podcasts
Saates on külas Silver Tambur, kes asutas 2012. aastal sõltumatu ingliskeelse veebiväljaande Estonian World, mille eesmärk on maailmaga jagada Eesti ja eestlaste edulugusid ning vahel ka murekohti. Silver on täna Estonian World peatoimetaja, väljaandel on internetis ligi 50 000 järgijat ning kaastöid on laekunud rohkem kui 200 inimeselt. Silver on õppinud ajakirjandust Tartu Ülikoolis ning Birkbecki Kolledžis Londonis. Lisaks Estonian World’ile on Silver teinud ingliskeelseid kaastöid Rahvusringhäälingule, Deutsche Wellele ning Uus-Meremaa Raadiole. Eesti Vabaühenduste Liit tunnustas Silverit 2017. aastal Aasta Missiooniinimese tiitliga.
Selles saates räägime
Kuidas ta jõudis “Pärnu kookonist” eluni Tallinnas ja õpinguteni Tartus?
Kuidas oli olla maailmarändur 2000. aastal?
Elust Londonis noore mehena kui raha ega elamisluba ei ole.
Kuidas elu Londonis õpetab empaatiat?
Kuidas loominguline pool sai võitu ning tekkis soov kajastada eestlaste edulugusid maailmas?
Kuidas Estonian World on nii mitmeski mõttes “Globaalsete eestlaste” eelkäija - kuidas ja miks EW-ga alustati?
Sotsiaalsetest probleemidest, mida hakkad märkama, kui oled eemal.
Estonishing Eveningsi toimimisest ja toimumisest.
Valitud mõtteid
“Ma ütlesin, et “sul autos ruumi on, kas ma võin sinuga Belgiasse sõita?” - ja sõitsimegi paar päeva Belgiasse!”
“Ma nautisin seda [elu Londonis], sest see oli elukogemus mu jaoks! Nagu ma ütlesin, siis ma ei olnud sellist reaalset elu enne näinud. Siin ma õppisin, töötasin // ma olin natukene nina püsti, aga hea asi Londonis on see, et sa saad aru, et sa ei ole maailma naba. Seal on inimesed üle maailma koos, konkurents on meeletu ja sa konkureerid kõigiga.”
“Ma teadsin sügaval sisimas, et ma tahan teha midagi paremat ja ma liikusin kogu aeg edasi - alati parem töö, parem raha, paremasse elukohta.”
“Öeldakse, et eestlased, kes on kümme aastat ära olnud, neil tekib mingil määral läbi roosade prillide suhtumine - tekib teatud nostalgia ja sa vaatad väga positiivselt kõigele.”
“Me hakkasime intervjueerima väga erinevaid inimesi - mitte tingimata neid, kes on juba tipus. Seal olid muusikud, lavastajad, ettevõtjad - tõesti väga erinevad inimesed.”
“Meie lootus oli ka see, et kui Eestis inimesed loevad, siis nad näevad, et inimesed, kes elavad väljaspool, võivad tegelikult Eestile palju kasulikumad olla ja nad ei ole kaotanud sidet Eestiga.”
“Filosoofiline küsimus: kas sa oled õnnetu Eestis ja sinust ei ole üldse mitte mingit kasu või sa oled õnnelik elades kusagil suurlinnas? // Fakt on see, et mõned inimesed saavad end paremini teostada elades kusagil mujal.”
“Mulle siiski tundub, võib-olla ka ajaloolise pärandi tõttu, et meil on natukene vajaka teiste kultuuride ja ka religioonide tundmisest laiemalt. Ma näen seda väga palju. Ja siin ma väidan, et kui sa oled Londonis või New Yorgis või Los Angeleses, siis seal tavainimene teab keskmiselt rohkem nendest, sellepärast et nad puutuvad nende erinevate kultuuridega kokku.”
Raamatusoovitused
George Orwell - 1984
Timothy Snyder - On Tyranny: Twenty Lessons from the Twentieth Century
Saade on salvestatud 4. oktoobril 2019. aastal Tallinnas.