001: Sten Tamkivi – reaalmaailma mõtleja ja IT ettevõtja
“Tehnoloogilisse innovatsiooni saab suhtuda mitmeti - on okei olla ettevaatlik, mitte võtta kõiki uusi asju koheselt kasutusse ning lasta asjadel natuke settida. Ohtlik on aga see kui hakatakse neid, kes teevad, tagasi hoidma.”
Kuula 🎧 Spotify / Apple Podcasts / Google Podcasts
Laiemale avalikkusele on Sten tuntud kui pikaaegne Skype Eesti juht, kes täna on ettevõtte Teleport kaasasutaja ning tegevjuht. Nende kolme aasta jooksul (2012–2015), mil Sten oli Silicon Valleys, oli mul au veeta temaga aega Eesti ja maailma asju arutades.
Sten on tõeline globaalne eestlane – sündinud-kasvanud Eestis pöördelistel 80ndatel-90ndatel, õppinud ja töötanud üle maailma ja nüüd on ta tagasi Eestis, samas on tema tegevus vägagi rahvusvaheline. Ta on lisaks tegev ka tehnoloogiainvestorina ning talle läheb väga korda Eesti käekäik, olles näiteks ka Poliitikauuringute Keskuse Praxis nõukogu liige. Stenil on oma vanuse kohta ääretult huvitav karjäär ja elu.
Selles saates räägime
Steni lapsepõlvest Tartus.
Kuidas ta sattus esimest korda vahetusõpilasena Silicon Valleysse?
Oma 20 kirevast aastast IT-maastikul üle maailma.
Kuidas algas tema jaoks Tiigrihüpe?
Mida on ta õppinud maailma eri paigus elades, töötades ja õppides?
Kuidas mõjutab tehnoloogia areng Eesti, Euroopa ja maailma tulevikku?
Miks valis ta Telepordi oma järgmiseks ideeks?
Millised näevad välja tema päevad täna?
Valitud mõtteid
Lastega suhtlemisest: “Suhtlen nendega nagu väikeste täiskasvanutega – räägin nendega midagi ilustamata või lapselikumaks tegemata, olgu see maailmaparanduslik, poliitiline, kuidas tekkis must auk, mis on pindpinevus jne.”
“Kui sa veedad piisavalt aega Silicon valleys ja satud suhtlema rikkuselt esimese paarisaja hulka kuuluvate inimestega tehnoloogiamaailmas, siis saad aru, et nad on täiesti tavalised inimesed… Mida varem saad sa oma elus kätte kogemuse, et kõik meie ümber loodu on tehtud samasuguste inimeste poolt nagu sina, siis selline eeskuju aitab sul vabaneda igasugustest dogmadest ja on heaks eeskujuks.”
“Kui varem toimusid suuremad ühiskondlikud ja tehnoloogiamuutused üle inimpõlvede, ning nüüd on 30a jooksul läbi tehtud personaalarvutite revolutsioon, internetirevolutsioon, siis mobiiltelefonide revolutsioon, ja siis tehisintelligentsi revolutsioon ja geenitehnoloogia revolutsioon. Ja see kõik toimub mitte inimese kogu eluaja jooksul, vaid poole karjääri jooksul, siis tekib inimestel loomulikult küsimus, et kas jõuab selle kõigega sammu pidada?”
Suhtumisest tehnoloogilisse innovatsiooni: “On täitsa ok olla uute asjade suhtes ettevaatlik ja lasta asjadel settida, aga minu arvates on ohtlik see, kui neid kes teevad, hakatakse tagasi hoidma.”
“Keeldude puudumine on see, mis võimaldab ühiskonnas innovatsioonil juhtuda.”
“Kui sa palju ringi liigud, siis see muudab perekonda ühikuna tugevamaks.”
Raamatusoovitused
Lemmikraamat, mida kinkida: Amazon Kindle e-lugerid
Saade on salvestatud 11. mail 2016. aastal veebis (Tallinn / Sunnyvale).