„Globaalsed eestlased” on taskuhäälingu formaadis audiosari ehk podcast, mille eesmärk on (aastatel 2016–2022) luua mälupilt sajast säravast Eesti inimesest ja sõpradest üle maailma, üksteiselt õppida ning tuua meid teineteisele lähemale.

llustratsiooni autor: Joonas Sildre, 2021

Saatekülalisteks on nii tuntud kui vähemtuntud eestlased, eesti juurtega või Eestiga seotud inimesed erinevatelt elualadelt. Milline on olnud nende teekond, valikud, õppetunnid? Räägime inimestega nende peamise tegevusvaldkonna olevikust ja tulevikust ning ka Eestist. Kuidas ehitada 21. sajandi Eestit? Millised on Eestiga seotud kogukonnad üleilmselt võrgustunud maailmas, kuidas näeb välja meie ühiskondlik küpsemine? Kuidas kirjeldame Eestit teistele ning mida saaks igaüks teha selleks, et meil kõigil paremini läheks?

Miks selline saatesari? Viimase saja aasta jooksul on väljaspool Eestit elavate eestlaste arv püsinud paarisajatuhande piirimail. Selle sündmusterohke sajandi sisse mahub pool sajandit okupatsiooni ning (vähemalt) kolm migratsioonilainet, mistõttu täpset statistikat pidada on raske. Ka on hääbumas mõiste „väliseestlane”, sest kui maailm on vaba, ei ole raudset eesriiet, mis jagab meid „seespool olijateks” ja „välisteks”. Oleme lihtsalt vabad eestlased.

Eestlaste liikumine vabas maailmas on andnud võimaluse panna meid võrdsetena proovile erinevate elualade tippudes. Tänu nimetet vabadusele ning internetile on meil nüüd võimalus siduda hajaeestlased üheks aktiivseks võrgustikuks, nii nagu on seda teised meist vabamates tingimustes arenenud diasporaad, nagu näiteks iiri, jaapani ja liibanoni rahvusgrupid. Need tõestavad, et edukaks toimimiseks on asukohast olulisem ühised väärtused ja kultuur, koos loomine. Nii iiri kui liibanoni diasporaade puhul ületab väljaspool kodumaad elavate inimeste arv mitmekordselt kodumaal elavate oma, mis pole omaette väärtus ega eesmärk, kuid ilmestab hästi seda, et diasporaa on rohkem mõttelaadi küsimus kui füüsiline asukoht. Ka meie e-residentsuse programm on hea näide ühisel kombe- ja väärtusruumil põhinevast võrgustikust, kuigi ühendab endas paljude rahvaste esindajaid.

Saatesarja algataja ja saatejuht on Rainer Sternfeld. Saade valmib õhinapõhiselt koostöös vabatahtlikest koosneva toimetusega. Sarja partneriteks on Levila ja Stanfordi ülikooli raamatukogu.

Saatemuusika: Sander Mölder.

Subscribe to Globaalsed eestlased

Saatesarja eesmärk on luua mälupilt sajast säravast eesti inimesest ja sõpradest üle maailma, üksteiselt õppida ning tuua meid teineteisele lähemale.

People

Evelin Kütt
Vastutan audiosarja “Globaalsed eestlased” saatemärkmete eest.
Jaan Märten Huik
Audiosarja “Globaalsed eestlased” toimetuse liige, kvaliteedikontroll. VI kursuse arstitudeng Tartu Ülikoolis. Hetkel vahetusüliõpilane Uppsala Ülikoolis Rootsis
Globaalsed Eestlased
Saatesari säravatest eesti inimestest ja sõpradest üle maailma. Saatejuht Rainer Sternfeld.
Rivo Sarapik
Äripäeva Raadio toimetaja-saatejuht. "Globaalsed eestlased" meeskonnas teen kõike, mida saate eetrisse jõudmiseks tarvis (ja oskan).
Mikk Lellsaar
Audiosarja "Globaalsed eestlased" meeskonna liige ja projektijuht.
Saskia Puusaar
Vastutan sotsiaalmeedia eest ning arhiveerin saadet Stanfordi raamatukogus.
Rainer Sternfeld
Investing in the future we want to live in. Managing Partner at NordicNinja VC. Co-founder Kood / Jõhvi and host of "Globaalsed eestlased" podcast. Mentor at CDL Estonia.
Heido Nõmm
Audiosarja IT-tugi. Vabal ajal andmeteadlane Wise'is.
Martin Pedaja
Audiosarja "Globaalsed Eestlasted" toimetuse liige & taustauurija. Fotoajakirjanduse ja dokumentaalfotograafia tudeng Londonis.
Hetlin Villak-Niinepuu
Nimekirja haldaja ja asjataja saatesarjas "Globaalsed eestlased". Ajakirjanik, vabatahtlik, globaalne eestlane.